jún 20 2020 0Comment

Ako zabrániť kondenzácii vody na oknách?

Za kvapky na oknách môže väčšinou zlé vetranie

Aj na nových kvalitných oknách sa po inštalácii môže objaviť nepríjemná kondenzácia vody. Vo väčšine prípadov je príčinou zlé (nedostatočné) vetranie v snahe ušetriť náklady na vykurovanie.

Vetrajte krátko, ale intenzívne

Kondenzáciu vody na oknách spôsobuje vyzrážanie vzdušnej vlhkosti na chladnejších povrchoch – v tomto prípade väčšinou na sklách okien, prípadne chladnejších častiach rámov a krídiel okien. Je mnoho faktorov, ktoré vlhkosť vzduchu zvyšujú – napríklad obyčajné sprchovanie, kúpanie v teplej vode, varenie, sušenie prádla… K tomu môžete pripočítať vodné pary, ktoré vydychujú ľudia ale napríklad aj domáce zvieratá. Pokiaľ vzdušná vlhkosť a povrchová teplota stavebnej konštrukcie alebo akéhokoľvek predmetu dosiahne určitú teplotu (nízku) – na povrchu tejto konštrukcie sa táto vzdušná vlhkosť vyzráža vo forme kvapiek vody. Ak nastane tento jav a teplota v interiéri je dostatočne vysoká (21°C a viac), znamená to, že vzduch je príliš nasýtený vodnou parou – toto nasýtenie potrebujeme znížiť. Zníženie nasýtenia dosiahneme prísunom čerstvého – nenasýteného – vzduchu a to práve vetraním. Touto výmenou vnútorného vlhkého vzduchu za vzduch čerstvý a suchší znížime jeho nasýtenie a tak umožníme jeho opätovné nasycovanie vodnou parou.

Najefektívnejším spôsobom vetrania je krátke intenzívne vetranie – to znamená vetranie 4-5x po dobu 4-5 minút. Dôležité je tiež vytvoriť prievan – najlepšie je preto vetrať (ak je to možné) otvorením okien v protiľahlých kútoch, resp. na protiľahlých stenách.

tomio